Jak se starat o dřevěný nábytek, aby dlouho vydržel

Dřevěný nábytek je krásný a nadčasový. Ať si koupíte jakýkoliv kus, tak si můžete být jistí, že z módy rozhodně nevyjde. Dalším ohromným pozitivem je dlouhověkost masivního nábytku. Málokterý nábytek vydrží dlouho jako ten ze dřeva. Aby dřevo zůstalo vaším věrným přítelem, musíte se o něj náležitě postarat.

1623512187

Vytvořte dřevu ideální podmínky

Dřevo je přírodní materiál a také se tak chová. Ve vlhku dřevo natahuje vlhkost a bobtná, v suchu naopak vysychá a zmenšuje svůj objem. Dřevu nejvíce svědčí stálé podmínky. Vlhkost ideálně mezi 40 a 60 procenty a teplota kolem 20 stupňů.

Dřevo nesnese ani výkyvy vlhkosti ani teploty. Dejte si proto pozor, kam dřevěný nábytek stavíte. Ve vlhkých prostorách nejdříve vyřešte vysokou vzdušnou vlhkost a teprve posléze můžete nakoupit masivní nábytek. Vlhkost se na dřevu podepisuje nejvíce, nevzhledných vln a boulí se už nezbavíte a budou hyzdit nábytek.

Dřevěný nábytek nepatří ke krbu nebo k radiátoru, kde se často mění teplota a je zde sušší vzduch. Ani přímé slunce se s dřevem příliš nekamarádí. Během pár let se může barva vyšisovat a náprava není nejjednodušší.

dreveny nabytek sedy

Jak na úklid dřeva

Na běžný úklid toho opravdu moc nepotřebujete. Úplně si vystačíte se suchým hadříkem nebo jemnou prachovkou. Pro lepší pocit můžete hadřík namočit, ale dobře jej vyždímejte a dřevo utřete dosucha, aby se na něm nevytvořily boule.

Pro zamezení usedání prachu si pořiďte antistatický sprej na dřevo. Ten jednoduše nastříkáte v tenké souvislé vrstvě a je hotovo. Existují i různé leštěnky na dřevo, ale není to nezbytně nutné. Než použijete nějaký přípravek na celou plochu, tak odzkoušejte reakci na malém skrytém místě.

pece o dreveny nabytek

Čeho se v péči o dřevo vyvarovat

Rozhodně zapomeňte na drhnutí abrazivními houbičkami či drátěnkami. Ani chemie se s dřevem nekamarádí, proto nepoužívejte nic chemického, co není určeno přímo na nábytek z masivního dřeva. Úplně nejlépe uděláte, když oslovíte přímo prodejce nábytku nebo nejbližšího truhláře a určitě dostanete cenné rady.

Když se na masivní dřevěný nábytek něco vylije, tak dbejte na okamžité odstranění tekutiny a buďte opravdu důslední. Vytřete každý roh záhyb. Pokud voda zatekla za záhyb, tak můžete zkusit nasypat na vlhké místo syrovou rýži, která vysává vlhkost. Stejnou službu vám prokáže i sůl.

Rýhám a škrábancům se nevyhnete

Rýhám na nábytku se časem nevyhnete, a jakmile je objevíte, tak vám budou připadat třikrát větší a nebudete mít klid, dokud nezmizí. Vyzkoušet můžete nějakou osvědčenou babskou radu. Na světlé dřevo smíchejte jeden díl octa a oleje a opatrně potřete. Na všechny odstíny dřeva je pak vhodný vlašský ořech.

Samozřejmě můžete sáhnout po komerčním výrobku. Existují tužky v odstínech dřeva, těmi stačí rýhu jednoduše zamalovat. Koupit můžete i sady na opravu rýh ve dřevě. Opět platí pravidlo, že vosk či tužku otestujte na méně viditelném místě, aby opravený škrábanec nekontrastoval s originální barvou.

novy nabytek

Dejte dřevu nový kabát

Velmi poškozené dřevo můžete samozřejmě vyhodit a koupit nový nábytek, nebo jej lze nechat u restaurátora přebrousit a znovu nalakovat. Cena takového úkonu samozřejmě není nejnižší, ale je to jediný způsob, jak zachovat původní nábytek.

Nezapomínejte, že dřevěný nábytek nejsou jen skříně a police. Ze dřeva jsou i postele nebo područky a kostra masivních pohovek. I těm musíte věnovat náležitou pozornost, kterou si jistě zaslouží.